Priprema poslovanja za post-pandemijski svijet

STRATEGIJA

Priprema  poslovanja za post-pandemijski svijet

autora Carsten Lund Pedersen i Thomas Ritter
10. travnja 2020. godine

 

Uz tešku zdravstvenu i humanitarnu krizu uzrokovanu pandemijom koronavirusa, rukovoditelji širom svijeta susreću se s velikim poslovnim izazovima: kolapsom potražnje kupaca, značajnim regulatornim izmjenama, prekidima lanca opskrbe, nezaposlenošću, ekonomskom recesijom i povećanom neizvjesnošću. I poput zdravstvenih i humanitarnih strana krize, poslovnoj strani su potrebni načini za oporavak. Ad hoc odgovori neće uspjeti; sada organizacije moraju postaviti temelje za svoj povrat sredstava.

Teoretičar menadžmenta Henry Mintzberg poznatu je strategiju definirao kao 5 ps: plan, plan, obrazac, položaj i perspektivu. Prilagodili smo njegov okvir da predloži vlastiti 5 Ps: položaj, plan, perspektivu, projekte i spremnost. Sljedeća pitanja mogu vas voditi tijekom rada na izlasku iz krize.

1. Koji položaj možete zauzeti za vrijeme i nakon pandemije?
Da biste donijeli pametne strateške odluke, morate razumjeti položaj vaše organizacije u svom okruženju. Tko si na svom tržištu, koju ulogu igraš u svom ekosustavu i tko su ti glavni konkurenti? Morate razumjeti i kamo ste krenuli. Možete li obustaviti svoje operacije i ponovo otvoriti nepromijenjeno nakon pandemije? Možete li povratiti izgubljenu zemlju? Hoćete li bankrotirati ili se možete pojaviti kao tržišni lider podstaknut razvojem tijekom zataškavanja?

Čuli smo za mnoge tvrtke koje postavljaju sumnju u svoju održivost nakon pandemije, uključujući one u industriji putovanja, ugostiteljstva i događanja. Čujemo i o firmama koje ubrzavaju svoj rast, jer su njihove velike ponude velike potražnje; mislite na opremu za kućni ured, internetske alate za komunikaciju i suradnju i usluge dostave na dom. Zbog takvih čimbenika, tvrtke će se razlikovati u svojoj otpornosti. Sada biste trebali poduzeti korake kako biste preslikali svoj vjerojatni položaj kada se pandemija olakša.

2. Kakav je vaš plan za odskok?
Plan je tijek akcije koji upućuje na put do položaja u kojem se nadamo. Trebalo bi objasniti što trebate učiniti danas da biste sutra postigli svoje ciljeve. U trenutnom kontekstu, pitanje je što morate učiniti da biste prošli kroz krizu i počeli se baviti poslom kad ona završi.

Nedostatak plana samo pogoršava dezorijentaciju u ionako zbunjujućoj situaciji. Prilikom sastavljanja koraka koje namjeravate poduzeti, razmislite široko i duboko i pogledajte dugo.

3. Kako će se promijeniti vaša kultura i identitet?
Perspektiva znači način na koji organizacija vidi svijet i sebe. Po svemu sudeći, kultura i identitet promijenit će se kao rezultat pandemije. Kriza može okupiti ljude i olakšati kolektivni duh izdržljivosti – ali također može odgurnuti ljude, pojedinci nepovjerljivi jedni drugima i pretežno brinu o sebi. Ključno je razmotriti kako se vaša perspektiva može razvijati. Koliko ste se kulturno pripremili za bavljenje krizom? Hoće li trenutna situacija okupiti vaše zaposlenike ili ih razdvojiti? Hoće li oni vidjeti organizaciju drugačije kad to završi? Vaši će odgovori informirati o tome što možete postići kada se pandemija završi.

4. Koje nove projekte trebate pokrenuti, pokrenuti i koordinirati?
Vaši odgovori na gornja pitanja trebali bi vas usmjeriti na skup projekata za rješavanje problema povezanih s koronavirusom. Izazov je dati prioritet i koordinirati inicijative koje će organizaciju dokazivati ​​u budućnosti. Pazite da pokrenete brojne projekte koji svi ovise o istim kritičnim resursima, a to mogu biti određeni pojedinci, poput top menadžera ili određenih odjela, poput IT-a. Uz previše novih inicijativa, mogli biste završiti ratom zbog resursa koji odgađa ili uništava vaš strateški odgovor.

5. Koliko ste spremni pripremiti svoje planove i projekte?
Konačno, morate procijeniti spremnost organizacije. Jeste li spremni i sposobni realizirati zacrtane projekte, posebno ako je velik dio vaše organizacije prešao na daljinski rad? Vidimo velike razlike u pripremljenosti na individualnoj, timskoj, organizacijskoj i nacionalnoj razini. Dostupni resursi, zajedno s brzinom i kvalitetom procesa donošenja odluka, uvelike se razlikuju, a razlike će odrediti tko postiže, a tko manje od uspjeha.

Napravili smo radni list oko pet strateških pitanja. To vam može pomoći da crtate svoje trenutne i buduće poteze. Budite svjesni da će se potrošači sjetiti kako ste reagovali tijekom krize. Na primjer, povećanje cijene tijekom manjka moglo bi značajno utjecati na napredak odnosa s kupcima.

Koronavirus je imao neviđen utjecaj na svijet – a najgore tek dolazi. Tvrtke moraju djelovati danas ako žele odbiti u budućnosti. To će pomoći cijelom svijetu da se oporavi – i nadamo se da će postati otporniji u tom procesu.

Google prijevod

izvor: https://hbr.org/2020/04/preparing-your-business-for-a-post-pandemic-world